Skoči na vsebino

Spoznajte RDAP: Nov, varen način za dostop do podatkov o domenah


Protokol za dostop do registracijskih podatkov (RDAP) je nov internetni protokol, zasnovan za zagotavljanje bolj varnega in standardiziranega načina dostopa do informacij o domenah. Postopoma nadomešča tradicionalni protokol WHOIS, ki je bil ključen pri pridobivanju informacij o domenah od začetkov interneta.

Prednosti RDAP protokola so:

  • Izboljšana varnost in zasebnost: Za razliko od WHOIS, RDAP podpira varne, šifrirane povezave, kar zagotavlja, da je prenos podatkov zaščiten pred prestrezanjem.
  • Standardizirana struktura podatkov: RDAP uporablja sodobnejšo in standardizirano podatkovno obliko (JSON), kar olajša strojno branje in obdelavo informacij.
  • Podpora za internacionalizacijo: Protokol je zasnovan tako, da podpira internacionalizirane domene in druge znake, ki niso v ASCII formatu.
  • Nadzor dostopa: RDAP omogoča bolj podroben nadzor kdo lahko dostopa do določenih polj podatkov. Ta funkcija je še posebej pomembna za skladnost s predpisi o varstvu podatkov, kot je Splošna uredba o varstvu podatkov (GDPR) v Evropski uniji.

Storitev je sedaj omogočena tudi za .si domene. Več informacij in podrobnejša navodila dobite na strani https://www.register.si/rdap

Sorodne vsebine

Cyber Europe 2024

Za nami je največja evropska kibernetska vaja. Dvodnevni dogodek je potekal junija, glavna nit pa je bil preizkus odpornosti našega energetskega sektorja, kjer se je preizkusilo na tisoče igralcev, ki tesno sodelujejo s kibernetsko varnostjo.

Več …

Jamboree 2024

Za nami je največji Centrov dogodek CENTR Jamboree, vsakoletno druženje registrov evropskih nacionalnih vrhnjih domen, ki so ga prijazno gostili kolegi z Danske.

Več …

Predavanje na konferenci »Pravo v informacijski družbi« na Pravni fakulteti v Ljubljani

Sodelavki Maša Drofenik in Špela Jamnik sta se z veseljem odzvali vabilu in 28. marca 2024 sodelovali na konferenci »Pravo v informacijski družbi«, ki vsako leto poteka v organizaciji Inštituta za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, Pravne fakultete Univerze v Ljubljani ter Centra za informacijske tehnologije, pravo in etiko.

Več …