Skoči na vsebino

Posnetek 5. strokovnega posveta o digitalnih pravicah otrok


Register.si, Zavod Vsak in Radio Prvi kot medijski partner, smo izvedli zadnji, 5. strokovni posvet na temo digitalnih pravic otrok.

Ko govorimo o kršitvah pravic otrok na internetu, najpogosteje mislimo ne kršitve zasebnosti in spletnem nasilju nad mladimi. A otroci v odnosu do tehnologij niso le v vlogi žrtev spletnega kriminala; spodbujamo jih, da bi prevzeli pobudo, da bi bili opolnomočeni za rabo digitalnih tehnologij, kritično branje medijskih vsebin in participacijo v (digitalnih) javnih prostorih.

Cilj petega strokovnega posveta o digitalnih pravicah otrok je tako bil poleg osveščanja o spletnem nasilju in kršitvah zasebnosti otrok in mladostnikov, poudariti, da so na internetu večkrat tudi pasivno kršene pravice otrok, ko jim npr. ne zagotavljamo možnosti — to je računalniške opreme in ustrezne internetne povezave, da se ustrezno informirajo, javno izrazijo svoje poglede, se izobražujejo na področju sodobnih tehnologij itn.

Materialna dostopnost je nujni, a ne zadostni pogoj za opolnomočenje

Prostovoljka Društva za trajnostni razvoj Duh časa in pedagoginja, zaposlena na Centru RS za poklicno izobraževanje Simona Knavs je v izpostavila, da je materialna dostopnost, torej dostop do računalniške opreme in internetne povezave temelj za uresničevanje katerih koli pravic. Tudi pravice do izobraževanja.

Zato je skupaj z drugimi prostovoljkami in prostovoljci v Društvu Duh časa in s partnerji društva med epidemijo pomembno prispevala k opremljanju šolajočih z računalniki, zasloni, miškami, kamerami, tipkovnicami in drugo opremo, brez katere sodelovanje pri pouku prek spleta ne bi bilo možno.

Šola na daljavo je bila velik preizkus za učence in učitelje

Sodelavec točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, sodelavec FDV in avtor priročnika za starše Vzgoja za internet Marko Puschner pa je opozoril na to, da je epidemija izčrpavala učence, učitelje in starše. V Safe.si so se nanje šole pogosteje obračale s prošnjami za nasvete glede najrazličnejših težav šolarjev in šolark na spletu.

Sorodne vsebine

Spoznajte RDAP: Nov, varen način za dostop do podatkov o domenah

Protokol za dostop do registracijskih podatkov (RDAP) je nov internetni protokol, zasnovan za zagotavljanje bolj varnega in standardiziranega načina dostopa do informacij o domenah. Postopoma nadomešča tradicionalni protokol WHOIS, ki je bil ključen pri pridobivanju informacij o domenah od začetkov interneta.

Več …